V pátek jsme odstartovali miniseriál článků, které se věnují nejlepším dorosteneckým výkonům. Dnes je na řadě střední kategorie. Říká se, že tato kategorie je zlomová. Ve věku 15-16 let dochází k mnoha změnám. Ať už je to přechodem ze základních na střední školy, nebo faktickým koncem žákovského věku, nyní se ukáže, kdo má na to pokračovat na vrcholné úrovni dál a na koho se postupně zapomene. Zatímco dorostenky pokračují po sportovní stránce nerušeně dál, dorostenci se musí vyrovnat se zápichem žebříku pod věží.
Střední dorostenky – V roce 2012 zahájila v Ostravě zápisy do tabulek Anežka Masná a asi nikdo nečekal, že její výkon zůstane nezměněn až do roku 2015 zásluhou Lucie Tůmové. Od té doby tento výkon ještě třikrát vylepšila Nikola Polová a první závodnice, která stlačila čas pod 17 vteřin byla Úněšovská Kateřina Vébrová. Její výkon 16,85s přišel na svět při Mistrovství ČR dorostu v Českých Budějovicích v roce 2016. Také na věži nejčastěji přepisovala historii Nikola Polová. Podařilo se jí to celkem čtyřikrát. O jednu setinu sekundy však na pomyslný vrchol vystoupala Kamila Krejčí výkonem 7,88s. Tento výsledek znamenal pro závodnici z Morkovic postup do finále MS dorostu 2016 v Ostravě a posléze bronzovou medaili.
Střední dorostenci – Nejméně zápisů do historie má věž v podání středních dorostenců. Základní čas 8,66s stanovil Martin Lidmila při oficiální premiéře této disciplíny v podání našich chlapců na MS v Sankt Petěrsburgu v roce 2011 a jediným, kdo jej překonal byl Jan Gášek. Jeho čas 7,44 z roku 2013 platí dodnes. Díky tomuto výkonu má doma na památku stříbrnou medaili z MSD v Podolsku. Jinak je tomu při stovkách. Tam se časová hranice pozvolna posouvá níž a níž a z původních 16,60 Martina Lidmily z roku 2011 se čas dostal k hodnotě 16,02. To byl výkon Daniela Klvani během MSD ve Svitavách v roce 2014. Na něj navázal Lukáš Míka, který v roce 2017 postupně třikrát úspěšně atakoval hranici pod 16 sekund a současná hodnota jeho nejlepšího výkonu je 15,82. To se podařilo během ČP v Pardubicích.